Besök på Fleninge kyrka och Bygdemuseum
Besök på Fleninge kyrka och Bygdemuseum

Den 6 juli 2026 var det dags för sommarens kyrkobesök. I år samlades vi vid Fleninge kyrka.

Kyrkvärd Helena Tengstrand guidade oss inne i den medeltida kyrka, som blev utvidgad och renoverad på 1840-talet. På 1920-talet fick tornet sitt nuvarande utseende och 1963 fick kyrkan återigen en större restaurering. Släktingar på Stenson- och Larsson-sidan har bidragit med gåvor till försköning av kyrkrummet. I sakristian finns gamla väggmålningar och ett medeltida fönster bevarade. Därefter begav vi oss ut på kyrkogården där vi uppsökte förfäder, som gått ur tiden.

Vi startade vid Peter Stensons grav och Ola Stenow berättade om sin morfar, bosatt på Fleninge Boställe. Magnus Larsson fann sina släktgravar och vi fick repeterat lite släkthistoria från Fleninge Gunnestorp. Vidare följde vi Bo Rolfson fram till den släktens familjegravar.

Återigen släkthistoria och Pia Rolfson kompletterade med familjeminne från Östraby.

Vi fortsatte genom kyrkogården, tvärade landsvägen och steg in i Fleninge Bygdemuseum. Där fick vi gå runt på egen hand och bese mängder med föremål, foto, tavlor, gåramålningar, arkiv, dräkter, vävnader artiklar, hantverk som samlats under årens lopp och ställts i ordning ,
dokumenterats och bevarats av hängivna lokala hembygdsvänner.


Gamla lantbruksredskap fanns utställda i logen bredvid och mitt på gården en pump uppsatt som relik från Spritan i Ödåkra.
Därefter for vi till Jöns Jonsgården, där Anna Wemmert, vår gårdsföreståndare, förberett och dukat upp för oss i logan. Vi njöt av god smörgås och trivsam samvaro.
Marianne af Ugglas